JAK CHRONIĆ SKÓRĘ PRZED SŁOŃCEM? NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

    
      
       Wiosna już trwa na dobre, a upalnych dni jest już coraz więcej i wcale się nie dziwie, bo już za
2 tygodnie będziemy witać astronomiczne lato:) Słoneczne dni zachęcają do przebywania na zewnątrz oraz do opalania się, w celu uzyskania pięknej i złocistej opalenizny. Jak mawia przysłowie, "co za dużo to nie zdrowo", tak również jest ze słońcem, dlatego używajmy zdrowego rozsądku
i dbajmy o nasze zdrowie. Dzisiaj postanowiłam zebrać informacje dotyczące kosmetyków
do opalania, jak i wskazówki odnośnie ochrony naszego ciała przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych :)


      Dzięki słońcu wytwarzana jest witamina D w organizmie oraz poprawia nam się samopoczucie. Dawniej ludzie z wyższych sfer unikali słońca, modna była porcelanowa cera, zwłaszcza u kobiet, które nie wychodziły na zewnątrz bez parasolek. Wtedy opalenizna świadczyła o pochodzeniu z niższych sfer, ale wszystko przewróciło się do góry nogami w XX w., kiedy Coco Chanel zapoczątkowała modę na pięknie opalone ciało :) Z kolei dzisiaj złota opalenizna kojarzy się z aktywnością i zdrowiem. 

A za co odpowiedzialne jest negatywne działanie promieni słonecznych na skórę? Są to promieniowania UVA i UVB. Pierwsze z nich, wnika wgłąb skóry, aż do skóry właściwej. Z kolei UVB, które całkowicie pochłania naskórek powoduje powstawanie oparzeń, dlatego zaleca się stosowanie produktów ochrony przeciwsłonecznej posiadających oba filtry UVA i UVB.



Zanim przejdziemy do konkretów,  przygotujmy właściwie skórę przed wystawieniem na słońce?
  1. Peeling - dzięki niemu usuniemy martwy naskórek i przygotujemy skórę tak, by składniki pielęgnacyjne w kremach mogły wniknąć w głąb naskórka, a dodatkowo opalenizna będzie mieć ładny i równomierny koloryt. Jeśli używamy peelingu co trzy dni, systematycznie przez okres dwóch czy trzech tygodni, oraz stosujemy później mleczka, balsamy, zminimalizujemy ryzyko schodzącej skóry po opalaniu.
  2. Intensywne nawilżanie - rano lekkie kosmetyki nawilżające, a wieczorem bogatsze w składzie kremy, olejki, balsamy, mleczka 
  3. Kremy ochronne z filtrem SPF 


Na rynku jest dostępna szeroka gama preparatów ochrony przeciwsłonecznej. Ale na co zwrócić uwagę na etykiecie preparatu ochrony przeciwsłonecznej?

 Wskazówki dotyczące dobrej etykiety na produkcie do opalania:
  • ochrona UV - czyli ochrona przed promieniami UVB (poparzenia) oraz przed promieniami UVA (starzenie się skóry)
  •  SPF (Sun Protection Factor) - wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej, którego wartość może wynosić od 2-50. Występuje kilka stopni ochrony: słaba to SPF 2-6, średnia od 8-12, wysoka 15-25, bardzo wysoka 30-50 i ostatnia ultrawysoka powyżej 50. Najlepiej, gdy faktor przeciwsłoneczny jest wysoki. Minimum to SPF 30
  • wodoodporność - kremy odporne na wodę, zapewnia ochronę również podczas kąpieli
    w wodzie
  • dla alergików - chodzi o to czy krem nie zawiera  barwników i substancji zapachowych tak,
    by skóra wrażliwa je dobrze tolerowała
  • termin przydatności - dobrze jest zwrócić uwagę na jego termin ważności, zazwyczaj
    na opakowaniu jest rysunek otwartego pojemnika oraz symbol oznaczający czas liczony od otwarcia do zużycia kremu, np. 6M oznacza ważność pół roku od otwarcia
  
Przed opalaniem najlepiej użyć kremu 20, 30 minut przed wyjściem na słońce, a później aplikacje kremu należy powtarzać co 2, 3 godziny podczas opalania oraz po wyjściu z wody. 

Wg kosmetologów kremów z filtrem powinniśmy używać nie tylko podczas opalania się na plaży, ale i podczas prac w ogrodzie, uprawiania sportu czy spacerów. Zawsze tam gdzie skóra jest wystawiana na promienie słoneczne. Powstały już nowoczesne produkty, które oprócz ochrony przed promieniowaniem UVA i UVB chronią również przed promieniowaniem podczerwonym (IR)
i niebieskim (VIS). 



 Ciekawostką jest, iż niektóre naturalne oleje również zawierają filtry przeciwsłoneczne. Dodatkowo zapewniają odżywienie,  nawilżenie skóry dostarczając jej potrzebnych witamin,
oraz opóźniają jej starzenie się.

Oto lista naturalnych olei mających filtry przeciwsłoneczne:
  1. olej kokosowy (2-4 SPF) – łagodzi podrażnienia, działa antybakteryjnie i nawilża skórę,
  2. olej z orzechów laskowych (3-4 SPF) – wzmacnia naczynia krwionośne oraz przyspiesza regenerację naskórka,
  3. olej sezamowy (4 SPF) – poprawia krążenie, oczyszcza skórę z toksyn. Ma działanie przeciwstarzeniowe,
  4. olej z awokado (4 SPF) – odżywia i nawilża skórę, bogaty w witaminy, uzupełnia barierę lipidową skóry,
  5. masło shea (3-6 SPF) – przyspiesza leczenie ran i oparzeń, nawilża skórę,
  6. olej ze słodkich migdałów (5 SPF) – wygładza i zmiękcza skórę,
  7. olej z orzechów macadamia (6 SPF) – zmiękcza, nawilża i wygładza skórę, usuwa podrażnienia przy opalaniu,
  8. oliwa z oliwek (8 SPF) – ujędrnia, nawilża skórę, działa przeciwzapalnie, antyalergicznie, przeciwutleniająco oraz zapobiega powstawaniu zmarszczek,
  9. olej sojowy (10 SPF) – chroni skórę przed utratą wody,
  10. olej z kiełków pszenicy (20 SPF) – opóźnia procesy starzenia, nadaje gładkość, chroni skórę przed utratą wilgoci,
  11. olej z nasion dzikiej marchewki (38-40 SPF) – łagodzi poparzenia słoneczne, nawilża
    i regeneruje, odmładza skórę,
  12. olej z pestek malin (28-50 SPF) – redukuje zmarszczki, zmiękcza, ujędrnia skórę,
    ma właściwości przeciwzapalne, chroni skórę przed utratą wody.

A jak zadbać o skórę po opalaniu?

Produkty specjalnie przygotowane do pielęgnacji skóry po opalaniu, maja więcej właściwości nawilżających. Redukują uczucie gorącej skóry, ochładzają ją, regenerują szybciej naskórek i zmniejszają zaczerwienienia. Preparaty po opalaniu powinny w swoim składzie zawierać: aloes, alantoina, pantenol, masło shea oraz witaminy E lub C. Z kolei beta-karoten zapewni skórze złota opaleniznę. Na rynku są dostępne pod postacią kremów, sprejów, balsamów, żelów chłodzących, mleczek.

Nie tylko ochrona skóry jest najważniejsza, zadbajmy również o nasze włosy, tatuaże (jeśli występują) i nie zapomnijmy o  nawadnianiu organizmu:)

Zacznijmy od włosów. Na rynku są dostępne szampony z filtrami UVA i UVB, a także spreje ochronne, olejki w spreju czy maski regenerujące po słońcu. Dobrze by produkty zawierały składniki, które zatrzymują wodę w strukturze włosa np. keratyna oraz proteiny (pszenicy,mleczne, jedwabne). Oprócz nich ekstrakty z aloesu, gliceryny i miodu. Dodatkowo oleje roślinne mają dobry wpływ na włosy. Dobrze jest olejować włosy, czyli po prostu nałożyć olejki na wcześniej umyte, wilgotne włosy.

Oprócz pielęgnacji skóry i włosów, miejcie również na uwadze ochronę oczu, nie ruszajcie się bez okularów przeciwsłonecznych oraz kapelusza lub chusty chroniącej nasza głowę :)

Na nasze usta idealne będą sztyfty z filtrami przeciwsłonecznymi, czy regenerujące i nawilżające balsamy z masłem shea, pantenolem i miodem, olejami roślinnymi.

Dłonie nie tylko w zimie są podatne na przesuszenie, latem mniej intensywnie, ale również wtedy możemy o nie dbać kremami odżywczymi, ochronnymi i nawilżającymi. Najlepiej, gdy zawierają w skaldzie masło shea, mocznik, koenzym Q-10, masło kakaowe, proteiny jedwabiu i oleje roślinne

Jeśli chodzi o stopy wieczorem dobrze jest złuszczyć martwy naskórek peelingami, maseczkami enzymatycznymi, a później nawilżyć intensywnie nawilżającymi i regenerującymi kremami.
Wg mnie najlepszy peeling dla stóp to chodzenie po plaży, piasek upora się ze wszelkimi zrogowaceniami :D

A dla posiadaczek tatuaży, polecam kremy do opalania z wysokim filtrem najlepiej 50. Kremy
z filtrem 50 zapewnia im nie tylko ochronę przed słońcem,  ale i sprawią, by tak szybko nie wyblakły:)


I pamiętajcie by uważać na słońce zwłaszcza między godziną 11 a 15, gdyż wtedy słońce
jest najostrzejsze. Warto skorzystać z cienia, gdzie promieniowanie jest słabsze. Możemy również zadbać o nasza dietę - jeść produkty bogate w kwasy omega-3. pomagające zwalczyć wolne rodniki powstałe w wyniku opalania.

Mam nadzieje, że informacje zawarte w poście uprzyjemnią Wam opalanie i odpoczywanie nad morzem, jeziorem czy na odkrytym basenie, a może balkonie lub ogródku:)
 A Wy jakie preparaty przeciwsłoneczne najchętniej używacie? Zachęcam do komentowania. Pozostaje mi życzyć Wam pięknej i złocistej opalenizny!:)

Pozdrawiam, 
Kasia


Bibliografia:
  1. https://ziololek.pl/knowledge/ochrona-przeciwsloneczna/ 
  2. http://dziecisawazne.pl/naturalne-opalanie-oleje-z-filtrem-przeciwslonecznym/ 
  3. Magazyn "Hebe"czerwiec 2017
  4. Magazyn "Joy" czerwiec 2016

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Imperium Kobiecości , Blogger