POLE DANCE - CO TO JEST I JAKIE MA ZALETY?            Myśląc o sporcie i kobietach nie mogę nie wspomnieć o POLE DANCE. Słyszeliście już
o nim? Błędnie mylony z erotycznym tańcem,  czy striptizem....Gdybym miała użyć słów określających ten typ tańca to użyłabym : WDZIĘK, SIŁA, PŁYNNOŚĆ, ELASTYCZNOŚĆ, RÓWNOWAGA, EKSPRESJA I SZTUKA. Ale skąd on się wziął i co to jest tak naprawdę współczesny pole dance?

           Według informacji na stronie internetowej narurze.pl możemy dowiedzieć się, iż pole dance jest połączeniem tańca z akrobatyką, pokazem cyrkowym i przedstawieniem teatralnym. 
Na przestrzeni lat ewoluował on od plemiennych tańców do współczesnego fitness pole dance.
1. Pierwsze początki to plemienne rytuały, festyny organizowane na cześć wiosny, podczas których afrykańskie kobiety tańczyły uwodzicielsko wokół drewnianych palów, a ich przyszli mężowie podziwiali je w tańcu, z kolei lud tańczył wokół drążka udekorowanego wstążkami o nazwie "maypole". Występuje on również w sportach męskich Mallakhamb lub Chinese Pole. Wtedy taniec nie miał na celu wywołania podniecenia u mężczyzny.
2. W latach 20. ubiegłego wieku wersja erotyczna pole dance pojawiła się w Stanach Zjednoczonych, kiedy miasta odwiedzały"jarmarki", które bawiły miejscową ludność. Największą popularnością cieszyły się wtedy zmysłowe kobiece tańce, odbywające się w namiocie - "Hoochie Coochie". Rurkę zastępował wertykalny drążek podpierający środek namiotu o nazwie "tent pole", później nazywany "dance pole" rurką do tańca. 
3.W latach 50. stopniowo dance pole z namiotów przeniósł się do barów, gdzie odbywały się "burlesque shows" w których tancerkami były gwiazdy burleski.
4. Dopiero w latach 80. najpierw w Kanadzie, potem w USA pojawiły się w klubach, gdzie taniec połączono ze striptizem na rurce. 
5. W latach 90. ambitne tancerki zaczęły wprowadzać do choreografii nowe figury akrobatyczne i tak powstała pierwsza szkoła pole dance oraz pierwsze filmy instruktażowy. Duży udział ma w tym Fawni Mondey - kanadyjska tancerka, dzięki której pole dance stał się nowoczesna formą fitness "pole fitness", a także dyscypliną sportową.

           Obecnie pole dance jest dziedziną sportu, a organizowane kursy to właśnie fitness pole dance. Jego niezbędnym elementem jest tytanowa, bądź niklowana rura na której wykonuje się obroty i różne figury. Takie zajęcia dają niezły wycisk, a uczestnicy takich zajęć nie są ubrani w bieliznę i koronki, a po prostu w krótkie spodenki i sportowe biustonosze. Ten kto nie spróbował swoich sił w tym tańcu, nie zdaje sobie sprawy jak wiele siły i treningu potrzeba by utrzymać się na rurze. Nabiera się ogromnego szacunku do tego sportu, a sylwetka zmienia się niesamowicie.gdyż ma on wiele korzyści.

ZALETY pole dance fitness:
 • podnosi samoocenę
 • stajemy się częścią siostrzanej wspólnoty - solidarność babska:)
 • zwiększa nasza elastyczność
 • wzrost siły
 • poprawia koordynację
 • spala tłuszcz - jedno wejście na rurkę to 10 kalorii
 • buduje mięśnie, nawet te o których nie mieliśmy pojęcia że istnieją :D
 • wzmacnia mięśnie brzucha, ramion, ud, pośladków, nóg
 • wyzwala hormony szczęścia endorfiny
 • przyjemny sposób na utratę zbędnych kilogramów
 • wolność wyrażania siebie
 • zapewnia jędrność ciała
 • określa prawdziwy obraz samego siebie
 • wzrasta chęć do podejmowania  wyzwań
 Najlepsi zawodnicy wciąż wymyślają nowe figury, akrobacje, tworząc choreografie zapierające dech w piersiach. Od 2012 r. rozgrywane są Mistrzostwa Świata w Pole dance, a ilość uczestników w tym i z Polski z każdym rokiem rośnie. Zainteresowanie pole dance wzrasta zaczynając od słynnych aktorek takich jak Kate Hudson, Jessica Alba, kończąc na prostych kobietach czy nastolatkach. Akrobacje pole dance odnajdziemy również w muzyce - teledysk Shakiry "Rabiosa", czy bardziej efektowny,  Clean Bandit -"Rockabye" ft.Sean Paul&Anne.

A jak to było z mojego punktu widzenia?
         Sama chodziłam ok. 3 lata temu na zajęcia pole dance przez okres pół roku, później przez wyjazd i inne sprawy przerwałam uczęszczanie na zajęcia. Do dzisiaj wracam myślą, by znów się zapisać i kontynuować tą niesamowitą przygodę. Przekonałam się jak wzrasta pewność siebie, równowaga ciała i umysłu, determinacja, a przede wszystkim szacunek do swojego ciała i  to coś, że czujemy się po prostu seksownie :) Pamiętam swoje pierwsze zajęcia, na których było mi słabo, pot lał się litrami, przez około miesiąc ciało w siniakach i obtarciach na skórze, ale nie poddawałam się i szłam na kolejne zajęcia. Talk na ręce i jedziemy...:D Z każda kolejna lekcją ciało przystosowuje się i zmienia, ręce stają się silniejsze i pozwalamy sobie na wykonywanie innych figur. Nie uwierzycie jak się cieszyłam, gdy byłam wstanie dotknąć sufitu wspinając się po rurze, lub po prostu na niej usiąść tzn.objąć nogami. A najwięcej przyjemności sprawiało mi, utrzymanie się samymi nogami na rurze i wyprostowanie rąk oraz zrobienie jakby świecy, czyli pozycja do góry nogami i utrzymanie swojego ciała tylko nogami. Widok jest o wiele lepszy niż jego opis. Sylwetka się zmienia, jesteśmy umięśnione,skóra elastyczna, a cellulit - minimalny jeśli w ogóle go widać:) Miałam wtedy 26 lat i owszem widok 17 latek, które wykonywały różne figury z o wiele większą łatwością, czasami irytował, ale zdaję sobie sprawę z tego,  że po prostu z wiekiem potrzeba trochę więcej wysiłku. Jeśli zaczniecie ten sport będąc nastolatkami to jesteście w stanie jeszcze szybciej się rozwijać, gdyż wasze ciało jest bardziej elastyczne.
         I jeszcze jedno pole dance to sport nie tylko dla młodych, ale i starszych. Widok pani po 40-tce  nie jest zaskakujący. Do dzisiaj 72-letnia Amerykanka  Caren Owen bierze aktywny udział w zajęciach pole dance. Zobaczcie sami - link powyżej:) Bez względu na wiek i na wagę pole dance jest dostępny dla wszystkich :) 

Gorąco polecam i zachęcam do spróbowania :)

        A Wy słyszeliście już o pole dance? Może chodzicie na zajęcia? Jeśli tak to podzielcie się z nami informacją na ten temat? 

Pozdrawiam,
K.T.


4 komentarze:

 1. Bardzo podoba mi się taniec brzucha i od tych zajęć zaczynałam. Później zamarzyło mi się pole dance, ale się wystraszyłam tego, że mam zbyt słabe ręce. Długo się zastanawiałam i kiedy już miałam się zapisać - zlikwidowano zajęcia :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Nigdy nie byłam na zajęciach z tańca brzucha, z kolei siostra chodziła na taniec brzucha i bardzo go sobie chwaliła.
  Oj szkoda. Mam nadzieję, że zajęcia powrócą i będziesz mieć okazję,by spróbować. Trzymam kciuki i serdecznie pozdrawiam:) K.T.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przyznam, że nie czuję się osobą "starszą", mimo swoich prawie 39 lat. To oczywiście w nawiązaniu do kocówki tekstu ;-) Polo dance z całą pewnością wzmacnia całe ciało i to chyba jest w nim najlepsze. Nie próbowałam, ale tak sądzę :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Często pisząc lub mówiąc np. starsza pani, mam na myśli panią starszą od siebie:)Jak dla mnie wiek to stan ducha, a nie lat. Sama już niedługo dobiegnę do 30-tki i wciąż mówię ten pan czy pani od nas starszy czy starsza po 30-tce,a sama już jestem im bliżej, bo zapominam ile mam lat, a wciąż młodo się czuję ;)Czasami dziewczyny po 25-tce wyolbrzymiają, że są już za stare na nowości, a właśnie dojrzałe panie wspaniale dają przykład, że wiek nie ma znaczenia:) Prawda, pole dance wzmacnia całe ciało. Pozdrawiam serdecznie:)K.T.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Imperium Kobiecości , Blogger