PODOLOGIA - CO TO JEST? I CZYM SIĘ ZAJMUJE?


         Podologia co to jest? Gdy pierwszy raz usłyszałam ten wyraz skojarzyło mi się to z wyrazem "patologia", ale to zupełnie coś innego :) Podologia jest związana ze stopami, a stopy to ważna część ciała, którą często się pomija:) Wszelkiego rodzaju zabiegi ze stopami kojarzyły mi się raczej z salonami kosmetycznymi i wykonywaniem pedicure, ale jednak salon podologiczny jest bardziej profesjonalny i zapewnia higieniczne warunki, pod okiem profesjonalistów.


Zobaczmy co o tym pisze wikipedia:)


      Wg Wikipedii podologia to "dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem chorób stopy i stawu skokowo-goleniowego. Podolodzy szczególnie często zajmują się profilaktyką i leczeniem stóp sportowców. W Polsce podologia jest jeszcze dziedziną raczkującą. Z zabiegów podologicznych przede wszystkim powinni korzystać pacjenci ograniczeni ruchowo, dotknięci chorobami skóry, kości i stawów, chorobami przemiany materii (cukrzyca), pacjenci z wadliwym ustawieniem stóp i deformacjami palców (haluksy), z dolegliwościami na stopach, tj.: odciskami, brodawkami a także wrastające, czy grzybicze paznokcie, pocące się stopy, rozpadliny na piętach".

     Brzmi trochę niesmacznie, ale rzeczywiście w Polsce mało się słyszy o tego typu salonach. Niektórzy borykają się z większymi bądź mniejszymi dolegliwościami u stóp, niektórym kobietom pęka skóra na piętach albo wrastają paznokcie i nie czują się komfortowo, ale jest na to sposób - salony podologiczne :)

A jak to wyglądało z mojego punktu widzenia?


         Rok temu miałam przyjemność skorzystać z usług podologicznych :) A stało się to zupełnie przypadkowo. Znajoma siostry pracująca w owym salonie, zaproponowała nam zabieg podologiczny w atrakcyjnej cenie, ponieważ był on wykonany przez praktykantkę, oczywiście pod okiem specjalisty ds. podologii. Zgodziłyśmy się i z zaciekawieniem czekałam na dzień wizyty. Gdy byłam na miejscu i czekałam na swoją kolej, to salon był rzeczywiście podobny do przychodni. Zajmowała się mną miła praktykantka, oraz kontrolujący zabieg specjalista ds. podologii. Siedziałam na podwyższonym fotelu i po zdjęciu skarpetek, pani z dużą dokładnością zajmowała się moimi stopami i paznokciami u stóp za pomocą specjalnych pilników itp. Po zabiegu jeszcze nigdy nie miałam tak pięknie wypiłowanych paznokci, płytka paznokci była wyrównana i aż chciało się je malować.

       Martwy naskórek z pięt został usunięty zupełnie. Z kolei skóra na piętach była gładka jak u niemowlęcia :)  Usunięto mi także odcisk, który sprawiał czasami dyskomfort podczas chodzenia i nie zdawałam sobie sprawy, że już nie będę mieć z nim do czynienia, bo do tej pory ani śladu po nim:)
 
          Zabieg trwał ok.45 min. Był bezbolesny poza usunięciem odcisku. Byłam zachwycona zabiegiem i nie mogę się doczekać, by umówić się na wizytę jeszcze raz:) Chętnych jest naprawdę sporo, zaczynając od sportowców zmagającymi się z poważniejszymi dolegliwościami, po osoby starsze mające haluksy, czy osoby chcące wyleczyć grzybice stóp itp.

             Ja miałam zabieg bardziej kosmetyczny i nie tak poważny jak inne, ale najbardziej podoba mi się to, że dbają o odkażanie sprzętu i higieniczne warunki.

Porady specjalistów

     Dowiedziałam się, że najlepiej jest obcinać paznokcie u stóp nie na okrągło, ani nie na wprost, tylko lekko zaokrąglone, a także o tym by do usuwania martwego naskórka nie używać żadnych metalowych pumeksów, bo one bardziej szkodzą niż pomagają, a tylko tarki, które są dostępne w drogeriach kosmetycznych.

Zabieg był przeprowadzony w Centrum Podologicznym Filia w Rzeszowie mieszczącym się na ul. Hetmańskiej 62/4. Więcej informacji odnajdziecie na stronie www.podologic.org

         Gorąco polecam każdej kobiecie zwłaszcza przed latem, gdy chętniej pokazujemy stopy, czy to nad wodą, czy w sandałkach. Drobny zabieg, a może nam znacznie podwyższyć komfort chodzenia i możemy cieszyć się ładnymi stopami:)

 A Wy słyszałyście już o podologii? Poddawałyście się zabiegom podologicznym? Zapraszam do komentowania:)

Pozdrawiam ciepło,
K.T.

Bądź z nami na bieżąco:

4 komentarze:

 1. Ciekawy wpis, wiele informacji przekazuje, warto się z nimi zapoznać. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się :) Pozdrawiam serdecznie :) K.T.

   Usuń
 2. Można powiedzieć, że podologia, zajmuje się patologią stopy. :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Imperium Kobiecości , Blogger